هابل دوباره چشم های خود را باز می کند

به مدت سه هفته در ماه اکتبر چشم های هابل به روی جهان بسته شد. در غروب جمعه 5 اکتبر، رصدخانه ای در حال گردش، بعد  از اینکه یکی از ژیروسکوپ های آن از کار افتاد ، خود را در حالت امن قرار داد. تلسکوپ مشاهدات علمی خود را متوقف ساخت، پنل خورشیدی  خود را به سمت خورشید قرار داد و منتظر دستورالعمل های بعدی از زمین بود. در عرض چند ساعت تیم کنترل زمین یک ژیروسکوپ پشتیبان را فعال کردند. با این حال، زمانی که این ژیروسکوپ به درستی کار نکرد، کار طولانی و سخت شد تا تلسکوپی که جهان را کاوش می کند بار دیگر با جدیت آغاز به کار کند .
تیم هابل با اینکه می دانند که چگونه این ژیروسکوپ پشتیبان عمل می کند یا به حالتی که قبلا توسعه داده شده و آزمایش شده است تبدیل می شود ولی هفته ها بابت فکرهای خلاقانه ، آزمایش های مکرر و مشکلات جزئی برای حل مشکل ژیروسکوپ ناسازگار زمان صرف می کنند .
اعضای تیم عملیات هابل و هیئت بررسی، حدس می زنند که ممکن است نوعی انسداد در ژیروسکوپ باشد که بر روی عملکرد آن تأثیر می گذارد. در راستای تلاش برای از بین بردن چنین انسدادی ، این تیم بارها و بارها سعی در تغییر ژیروسکوپ بین حالت های عملیاتی مختلف و چرخاندن فضاپیما در مقیاس بالا داشت. در پاسخ، میزان چرخش بسیار بالای ژیروسکوپ به تدریج کاهش یافت تا زمانی که به حد نرمال نزدیک شد. امیدوار اما محتاطانه، این تیم، نرم افزار جدیدی را به هابل برای حفاظت از تلسکوپ آپلود کردند در صورتی که ژیروسکوپ مجددا باید در مقیاس های بالاتری گزارش دهد، سپس تلسکوپ را از طریق برخی از مانورهای عملی ارسال کنند تا مشاهدات علمی واقعی را شبیه سازی کند. آنها تمام دقت خود را به کار بردند تا اطمینان حاصل کنند که همه چیز در فضاپیما به درستی اجرا شده است که البته نیز به درستی انجام شد.
در اوایل صبح روز 27 اکتبر، هابل اولین عکس خود را از زمان تبدیل خود به حالت امن در ابتدای ماه ثبت کرد. این مشاهدات کهکشانهای تشکیل دهنده ستاره را در فاصله 11 میلیارد سال نوری در صورت فلکی پگاسوس را در بر میگیرد. ستاره شناسان امیدوارند که بتوانند از این مشاهدات استفاده کنند تا به این پرسش پاسخ دهند که چگونه جهان بین 150 میلیون تا یک میلیارد سال پس از انفجار بزرگ به وجود آمد.

 

 

 

منبع : سایت spacetelescope

مترجم : محبوبه سادات هاشمی

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.