هابل تصویری از سایه ی خفاش کیهانی در سحابی دم مار را منتشر کرد

سحابی سرطان که در دم مار (Serpens Cauda) واقع شده و حدود 1300 سال نوری فاصله دارد، سحابی بازتابی است که بیشترین درخشش آن مدیون نور ناشی از ستارگانی مانند HBC 672 است – ستاره جوان که در قسمت گرد و خاک قرار دارد . در این تصویر، تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA دو سایه مخروطی بزرگ از HBC 672 را در معرض دید قرار داده است.
این سایه های عظیم در سحابی حاکی از دیسک پیش سیاره ای اطراف HBC 672 است. با چسبیدن به ستاره، دیسک سایه ای پرشکوه،  بسیار بزرگتر از دیسک – تقریبا 200 برابر قطر سیستم خورشیدی ما-ایجاد می کند. سایه دیسک مشابه سایه لامپ استوانه ای است. نور از بالا و پایین سایه خارج میشود، اما در امتداد محدوده آن، مخروط های تاریک سایه ها شکل میگیرند.
این دیسک بسیار کوچک و از زمین بسیار دور است که حتی هابل نمیتواند ستاره میزبان خود را در بر بگیرد. با این حال، ویژگی سایه – با نام مستعار Bat Shadow(سایه خفاش) – جزئیاتی در خصوص شکل و ماهیت دیسک را نشان می دهد. حضور یک سایه نشان می دهد که دیسک نزدیک لبه قابل مشاهده است.
در حالی که بیشتر سایه ها کاملا مبهم و کدر هستند، دانشمندان می توانند تفاوت های رنگی را در امتداد لبه ها ببینند، که در آن برخی از نور ها از بین می روند. با استفاده از شکل و رنگ سایه، می توانند اندازه و ترکیب ذرات گرد و غبار در دیسک را تعیین کنند
تمامی سحابی سرطان، که این تصویر فقط یک قسمت کوچکی را نشان می دهد، می تواند بیشتر از این سایه ها را در بر داشته باشد. این سحابی صدها ستاره جوان را تشکیل می دهد که بسیاری از آنها می توانند در فرایند تشکیل سیارات در یک دیسک دخیل باشند
اگرچه دیسک های تشکیل دهنده ی سایه ها در اطراف ستارگان جوان رایج هستند، ترکیب زاویه دید در قسمت لبه و سحابی اطراف آن نادر است. با این حال، در یک اتفاق بعید، پدیده ای شبیه به سایه می تواند دیده شود که از ستاره ی جوان دیگری در سمت چپ تصویر ظاهر می شود.
این بینش عمیق به دیسکهای پیش سیاره ای در اطراف ستارگان جوان به ستاره شناسان اجازه می دهد گذشته را مطالعه کنند. سیستم سیاره ای که در آن زندگی می کنیم به یک باره از یک دیسک پیش سیاره ای، هنگامی که خورشید فقط چند میلیون سال عمر داشت، پدید آمده است. با مطالعه این دیسک های دور، می توانیم شکل و تکامل خانه های کیهانی خود را کشف کنیم.

 

 

منبع : spacetelescope

مترجم : محبوبه سادات هاشمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.