روح کاسیوپیا

حدود 550 سال نوری دور از صورت فلکی  ذات الکرسی ،  یک سحابی خیره کننده و وهم آور IC 63  واقع شده است. که البته به عنوان روح کاسیوپیایی شناخته می شود. IC 63 بوسیله تابش از یک ستاره غیرمنتظره متغیر نزدیک گاما ذات الکرسی شکل گرفته است که به آرامی فضای ابری گرد و غبار و گاز را از بین میبرد. این روح آسمانی، موقعیتی مناسب برای جشن های آینده شب مقدس را فراهم می کند که بیشتر به عنوان هالووین شناخته می شود.صورت فلکی  ذات الکرسی ، به نام یک ملکه مغرور در اسطوره یونانی نامیده می شود، که به صورت “W” شکل به راحتی در آسمان شب قابل تشخیص است. نقطه مرکزی W با یک ستاره بی نظیر به نام گاما مشخص شده است.
گاما ذات الکرسی استثنایی ، ستاره متغیر زیرغول آبی-سفید است که توسط یک دیسک  گازی احاطه شده است. این ستاره 19 برابر بزرگتر و 65 هزار بار روشنتر از خورشید است. و همچنین با سرعت باور نکردنی 1.6 میلیون کیلومتر در ساعت می چرخد – بیش از 200 برابر سریعتر از ستاره اصلی ما. این چرخش دیوانه وار، ظاهری خشن به آن می دهد. چرخش سریع موجب فوران جرم از ستاره به اطراف می شود. این فقدان جرم مربوط به تغییرات روشنایی مشاهده شده است.
تابش گاما ذات الکرسی چنان قدرتمند است که حتی بر روی IC 63 تأثیر می گذارد، گاهی اوقات به نام سحابی شبح  شناخته می شود که چندین سال نوری از ستارگان فاصله دارد.  IC 63 در این تصویر مشاهده می شود که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA گرفته شده است.
رنگ  ها در  این سحابی حیرت انگیز و وهم آور نشان می دهد که سحابی چگونه تحت تاثیر تابش قدرتمند ستاره دور قرار دارد. هیدروژن داخل IC 63 با اشعه ماوراء بنفش از گاما ذات الکرسی منفجر می شود و موجب می شود که الکترونهای آن انرژی کسب کنند که بعدا به عنوان تابش هیدروژن آلفا منتشر می شوند که در این تصویر قرمز دیده می شود.
این تابش هیدروژن آلفا IC 63 را به یک سحابی انتشاری تبدیل میکند، البته ما همچنان نور آبی را در این تصویر می بینیم. این نور از گاما ذات الکرسی است که توسط ذرات گرد و غبار در سحابی منعکس شده است، به این معنی که IC 63 نیز یک سحابی بازتابی است.
این سحابی رنگارنگ و شبح مانند به آرامی با تحت تاثیر قرار گرفتن اشعه ماوراء بنفش از گاما ذات الکرسی ناپدید می شود. با این حال، IC 63 تنها تحت تاثیر ستاره قدرتمند نیست. این بخشی از یک منطقه بسیار بزرگتر سحابی است که در اطراف گاما ذات الکرسی واقع شده است که حدود دو درجه در آسمان – تقریبا چهار برابر سطح ماه کامل پهناوراست.
این منطقه از نیمکره شمالی در پاییز و زمستان بهتر دیده می شود. اگرچه در بالای آسمان است و در تمام طول سال از اروپا قابل رویت است، ولی بسیار کم نور است، بنابراین برای مشاهده آن نیاز به یک تلسکوپ نسبتا بزرگ و آسمان تاریک است.
از بالای فضای زمین ، هابل چشم اندازی را به ما می دهد که نمیتوانیم امیدوار باشیم با چشم هایمان بتوانیم ببینیم. این عکس احتمالا دقیق ترین تصویری است که تاکنون از IC 63 گرفته شده است و به خوبی قابلیت های هابل را نشان می دهد.

 

 

منبع : spacetelescope

مترجم : محبوبه سادات هاشمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.