هابل مجددا NGC 6240 درهم پیچیده را مورد بازبینی قرار می دهد.

NGC 6240 در صورت فلکی مارآفسای (صورت فلکی حیه) با فاصله 400 میلیون سال نوری قرار گرفته است. این کهکشان دارای شکلی کشیده با حلقه ها و دم های شاخه ای می باشد. این حجم گاز و غبار و ستاره شبیه پروانه ای در حال پرواز است و شاید با کاستن از زیبایی آن هم بتوان آن را مانند یک خرچنگ دانست.

بنظر نمی رسد این کهکشان عجیب الشکل زندگی خود را اینگونه آغاز کرده باشد. ظاهر درهم آن نتیجه ادغام کیهانی است که با نزدیک شدن دو کهکشان رانده شده به یکدیگر روی داده است. این ترکیب باعث شکل گیری ستاره های جدید شده و همچنین سبب گردیده ستاره های بسیار داغ جوان بعنوان نواختر منفجر شوند. یک نواختر جدید در سال 2013 در این کهکشان کشف شد که SN 2013dc نام گذاری شد. این نواختر در این تصویر قابل مشاهده نیست اما موقعیت آن در اینجا نشان داده شده است.

در مرکز NGC 6240 یک پدیده بسیار جالبتر در حال وقوع است. هنگامیکه دو کهکشان تا حد امکان به هم نزدیک می شوند، سیاهچاله های مرکزی آنها نیز گردهم می آیند. دو سیاهچاله بسیار عظیم در این درهم آمیختگی وجود دارد که بطور مارپیچ به یکدیگر نزدیک و نزدیکتر می شوند. آنها در حال حاضر تنها حدود 3000 سال نوری از یکدیگر فاصله دارند، اما با توجه به گستردگی فضای خود این کهکشان که برابر با 300000 سال نوری است، این دو سیاهچاله به طرز غیر قابل باوری در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. این مجاورت سرنوشت آنها را ایمنی می بخشد چراکه در حال حاضر آنقدر به هم نزدیک هستند که از یکدیگر بگریزند و بزودی یک سیاهچاله بسیار عظیم را تشکیل خواهند داد.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : لاله مومنی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.