در آسمان ماه دسامبر گردش کنید :  3 سیاره در سپیده دم(بامداد) ببینید.

دسامبر ماه تحول است، زمانی که خورشید در دورترین نقطه ی جنوبی در آسمان ظاهر می شود. به این معنا است که  برای ما زمستان و برای استرالیا تابستان است. امسال این تحول در تاریخ 21 دسامبر در ساعت 11:28 به وقت رسمی شرق(خاوری)  است. این تاریخ نشانه شروع نجومی زمستان در نیمکره شمالی و تابستان در نیمکره جنوبی است. برای ما شمالی ها،  به عنوان طولانی ترین شب سال تلقی میشود.

اگر شما در حال گشت در سیاره های(سیارات) درخشان(آفتابی) هستید، انتخاب ها در آسمان شب بسیار محدود هستند. ونوس و زحل در نور خورشید محو میشوند. اما اگر قبل از طلوع آفتاب (و بسیاری از ما این روزها) در بالا باشید، مشتری درخشان است و به سرعت(فورا) در افق شرقی دیده میشود. با کمی تلاش بیشتر شما می توانید مریخ را سمت راست بالا سیاره ی بزرگ پیدا کنید. هلال  دوست داشتنی ماه از این قسمت آسمان قبل از سپیده دم در صبح روزهای 13 تا 16 دسامبر نمایان میشود.

 به انتهای ماه دسامبر نگاهی بیندازید تا عطارد که از تابش افق به آهستگی نمایان میشود را مشاهده کنید عطارد کمی بالاتر خواهد رفت و تا روزهای اول 2018 روشن تر به نظر می رسد..

با تمام این اتفاقات در آسمان قبل از سپیده دم، آیا پس از غروب آفتاب چیزی ارزش دیدن را دارد؟ شرط میبندید! آسمان شب ترتیب شگفت انگیزی از صور فلکی دارد که از منظومه جبار، شکارچی، در خاور شرق طلوع کرده به سوی  Pegasus(اسب بالدار)، تقریبا در بالا حرکت میکند. دراین میان و جاهای دیگر، تعداد زیادی از ستارگان درخشان و صورت فلکی وجود دارد که شما از آن لذت خواهید برد که در شبهای صاف و پرشور دسامبر یافت می شود.

 

منبع : skyandtelescope

مترجم : مجبوبه سادات هاشمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.