چشم انداز کهکشانی

یک تصویر جدید بسیار زیبا از دو کهکشان درحال برخورد توسط رصد خانه های بزرگ ناسا منتشر شده است. کهکشان های آنتنا (Antenna )که 62 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند، در این تصویر ترکیبی که توسط تلسکوپ فضایی هابل (قهوه ای و طلایی) و رصد خانه پرتو ایکس چاندرا (آبی) و تلسکوپ فضایی اسپیتزر (قرمز) گرفته شده، نشان داده شده است. نام کهکشان آنتنا برگرفته از بازوهای بلند این کهکشان می باشد که در نمایی با زاویه بسیار باز این سیستم قابل مشاهده است. این ویژگی ها توسط نیروهای کششی که در اثر تصادم بوجود آمده اند، ایجاد شده است.

این تصادم که از بیش از صد میلیون سال پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد، موجب تشکیل میلیون ها ستاره در ابر و غبار و گاز در این کهکشان شده است. عظیم ترین این ستاره های جوان طی چندین میلیون سال تکامل یافته و به عنوان ابرنواختر منفجر می شوند.

ابرهای عظیمی از گازهای پر حرارت و میان ستاره ای که انبوهی ازعناصر انفجار ابرنواخترها را با خود دارند، در تصویر پرتو ایکس چاندرا قابل مشاهده است. این گازهای غنی شده که شامل عناصری همچون اکسیژن، آهن، منیزیم و سیلیکون می باشند، با نسل جدید ستاره و سیاره ها در هم می آمیزند. منابع روشن و نقطه مانند در تصویر توسط موادی که در سیاهچاله ها سقوط کرده اند و ستارگان نوترونی که از بقایای ستارگان عظیم هستند، ایجاد می شوند. برخی از این سیاهچاله ها ممکن است دارای توده هایی باشند که تقریبا یکصد برابر خورشید هستند.  داده های اسپیتزر نور مادون قرمزی را نشان می دهد که از غبار ابری ساطع شده و توسط ستاره های تازه متولد شده برافروخته گشته است. درخشان ترین این ابرها در همپوشانی با این منطقه میان دو کهکشان قرار دارد.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : لاله مومنی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.