کهکشان زایش ستاره ­ای NGC 1569

این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA گرفته شده است، هسته درخشان یکی از فعالترین کهکشانها در مجاورت ما را نشان می­دهد. پهنای کل هسته 5000 سال نوری است. این کهکشان که NGC 1569 نامیده می­شود، با نور میلیون­ها ستاره­ ی جوان تازه شکل گرفته می­درخشد. NGC 1569 با سرعت 100 برابر سریعتر از سرعت مشاهده شده در کهکشان راه شیری، ستاره به بیرون پرتاب می­کند. این روند دیوانه ­وار تقریبا در 100 میلیون سال گذشته مستمر بوده است.

مرکز هسته­ ی این کهکشان، مجموعه ­ای از سه خوشه ­ی ستاره ­ای غول پیکر است که هر یک بیش از یک میلیون ستاره در خود دارند. (دو تا از خوشه­ ها بسیار نزدیک به هم هستند به طوری که به صورت یک مجموعه دیده می­شوند) این خوشه­ ها در یک حفره مرکزی بزرگ قرار دارند. گاز درون حفره توسط انبوه ستارگان عظیم و جوانی که مانند ابرنواخترها منفجر شده­اند، به بیرون رانده می­شود. این انفجارها موجب پرتاب یک جریان شدید گازی و ذراتی می­گردد که ساختارهای گازی غول پیکر را تشکیل می­دهد. پهنای ساختار ایجاد شده در سمت راست پایین، حدود 3700 سال نوری است.

حباب­های گازی عظیم، مانند دو حباب سمت چپ، مانند جزایر شناور هستند. گستردگی بزرگترین حباب، در حدود 378 سال نوری و کوچکترین آنها 119 سال نوری است. آنها به وسیله­ ی تابش ستارگان روشن و جوان درون خود روشن می­شوند. بعضی از این ستاره­ ها به وسیله­ ی پیله­ های گازی خود به نقطه اوج خود می­رسند.

بزرگترین و درخشان­ترین اشیاء اطراف هسته، ستارگان پراکنده در سرتاسر کهکشان راه شیری ما هستند. در مقابل، هزاران نقطه سفید کوچک در تصویر، ستاره­ های درون هاله­ ی NGC 1569 هستند. این کهکشان در فاصله­ ی 11 میلیون سال نوری از زمین است.

بررسی جدید NGC 1569 نشان می­دهد که فاصله­ی آن از زمین، یک نیم و نیم برابر بیشتر از آن است که اخترشناسان قبلا تصور می­کردند. این فاصله اضافی، کهکشان را در وسط یک گروه شامل حدودا 10 کهکشان متمرکز شده در کهکشان مارپیچی IC 342 قرار می­دهد. تعامل­های گرانشی در میان کهکشان­های گروه ممکن است منجر به فشرده ­سازی گاز در NGC 1569 و تحریک زایش ستاره­ای شود.

دوربین میدان گسترده­ ی شماره 2 سیاره ­ای هابل و دوربین پیشرفته برای نقشه برداری، مشاهدات خود را از NGC 1569 را در سپتامبر 1999، نوامبر 2006 و ژانویه 2007 ثبت کردند.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا آقایاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.