پوسته­ های درخشان و آتشین گازی

این توده آتشین چرخشی ممکن است شبیه چیزی بوجود آمده از “ارباب حلقه ­ها” باشد، اما در واقع سحابی سیاره ­ای به نام ESO 456-67 است. این شیء قهوه ­ای رنگ مایل به سرخ در آسمان جنوبی در صورت فلکی قوس (The Archer) در مقابل پس­ زمینه ­ای از ستارگان درخشان قرار دارد.

این اشیاء علی رغم نامشان، هیچ ارتباطی با سیارات ندارند؛ این نام بدون ارتباط ، به بیش از یک قرن پیش برمی­گردد، زمانی که نخستین ستاره شناسان برای مشاهده­ ی آنها تنها دارای تلسکوپ کوچک و با کیفیت ضعیف بودند. به همین دلیل سحابی­ها کوچک، جمع و جور و سیاره مانند دیده می­شدند – و بدین ترتیب به این عنوان نامگذاری شدند.

زمانی که یک ستاره، مانند خورشید به پایان عمر خود نزدیک می­شود، به فضا مواد پرتاب می­کند. سحابی­های سیاره­ ای، پوسته ­های پیچیده و درخشانی از گرد و غبار و گاز هستند که از یک چنین ستاره ­ای به فضا پرتاب شده ­اند. در مراکز این سحابی­ها، بقایای ستارگان اصلی – ستاره ­های کوتوله ای کوچک و متراکم سفید – واقع شده ­اند.

در این تصویر از ESO 456-67، می­توان لایه ­های مختلفی از ماده را که توسط ستاره­ ی مرکزی به بیرون پرتاب شده است را مشاهده کرد. هر کدام از این حلقه­ ها به رنگ­های مختلف ظاهر می­شوند – نوارهای گازی قرمز، نارنجی، زرد و سبز رنگی قابل مشاهده هستند، در کنار تکه­ های روشنی که در قلب سحابی قرار دارند. اینکه چگونه سحابی­های سیاره ­ای چنین شکلها و ساختارهای متنوعی را تشکیل می­دهند، هنوز معلوم نشده است؛ بعضی از آنها کروی و برخی بیضوی به نظر می­رسند، برخی مواد را به شکل امواج از مناطق قطبی خود پرتاب می­کنند، بعضی­ ها مانند ساعت­های شنی یا عدد هشت بوده و برخی دیگر شبیه به انفجارهای بزرگ و انبوه ستاره ­ای هستند.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا آقا یاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.