برخورد Calabash

سحابی Calabash ( کالاباش رو میتونستیم به معنی کباب کردن معنی کنیم اما ترجیح دادیم همین اسم اصلی باقی بمونه ) که در این تصویر دیده می­شود – و دارای نام فنی OH 231.8 + 04.2 است – نمونه ­ای دیدنی از مرگ یک ستاره ­ی کم­ جرم، مانند خورشید است. این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA گرفته شده است، ستاره را در طول یک دگرگونی سریع از غول قرمز به سحابی سیاره­ ای نشان می­دهد که طی آن لایه­ های بیرونی گاز و گرد و غبار خود را به فضای اطراف خود پرتاب می­کند. موادی که به تازگی به بیرون انداخته شده ­اند در جهات مخالف با سرعت بسيار زيادي در حال حرکت هستند- گاز نشان داده شده به رنگ زرد، با سرعتی نزديک به يک ميليون کيلومتر در ساعت در حال حرکت است.

ستاره شناسان به ندرت این مرحله از تکامل یک ستاره را ضبط می­کنند، زیرا این اتفاق در یک چشم بر هم زدن (در اصطلاح نجومی) رخ می­دهد. انتظار می­رود در طی هزار سال آینده، سحابی به یک سحابی سیاره­ ای کامل تبدیل شود.

این سحابی به عنوان سحابی تخم مرغ فاسد نیز شناخته شده است، زیرا حاوی مقدار زیادی گوگرد است، عنصری که در ترکیب با عناصر دیگر، بویی شبیه یک تخم مرغ فاسد می­دهد اما خوشبختانه، با فاصله بیش از 5000 سال نوری در صورت فلکی کشتی دم (عرشه کشتی) جای دارد.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا آقایاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.