نیم نگاهی از آینده

این تصویر که توسط هابل، تلسکوپ فضایی ناسا/آژانس فضایی اروپا گرفته شده، نشان می‌دهد که وقتی دو کهکشان یکی می‌شوند چه اتفاقی رخ می‌دهد . گره کیهانی پیچ خورده ای که اینجا می‌بینید کهکشانی جز NGC2623 یا Arp 243 نیست که در فاصله 250 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی خرچنگ (سرطان) قرار دارد.

NGC2623 شکل غیر طبیعی و متمایز خودش را از برخورد عظیم و در ادامه آن ادغام بین دو کهکشان متفاوت به دست آورد. این رویارویی خشن باعث فشرده شدن و به حرکت در آمدن ابرهای گازی میان دو کهکشان شد که به نوبت اخگرهای حاد شکل گیری ستارگان را به جریان انداختند. این شکل گیری فعال ستاره‌ای با تکه‌ لکه‌هایی به رنگ آبی روشن نشان شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را به صورت دسته‌ای در مرکز و در مسیر دم مملو از گاز و غبار که در تشکیل انحنای چرخشی (دم کشیده) NGC2623 دست دارند، ببینید. این دم‌ها تقریباً به اندازه 50 هزار سال نوری از یک انتها به انتهای دیگری کشیده می‌شوند. بسیاری از ستاره‌های جوان، داغ در خوشه‌های درخشان ستاره‌ای شکل می‌گیرند که حداقل 170 دسته از این خوشه‌ها در داخل NGC2623 وجود داشته و شناخته شده‌اند.

NGC2623 در مراحل پایانی ادغام شدن است. این ایده وجود دارد که کهکشان راه شیری ما نیز دچار همین سناریو خواهد شد، یعنی 4 میلیارد سال دیگر با کهکشان آندرومدا که همسایه ما نیز است، برخورد و در نهایت یکی خواهند شد.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : علی حبیبی 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.