چرخ­ دنده­ های عظیم !!

این تصویر جدید هابل، NGC 1566 را نشان می­دهد کهکشان زیبایی که حدود 40 میلیون سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی ماهی زرین واقع شده است. NGC 1566 یک کهکشان مارپیچی متوسط ​​است، به این معنی که در مرکز خود -مانند کهکشان­های مارپیچی ستون­دار – منطقه ­­ی ستون مانند ستاره ­ای مشخصی ندارد و در عین حال، مارپیچی کاملا بدون ستون هم نیست (heic9902o).

در این تصویر، هسته کوچک اما بسیار روشن NGC 1566 به وضوح قابل مشاهده است، این هسته، علامتی از عضویت این کهکشان در رده­ ی کهکشان­های سیفرت است. مراکز از این کهکشان­ها بسیار فعال و درخشان هستند که موجب انفجارهای قوی تابشی می­شوند و به طور نهانی دارای سیاهچاله­ های غول آسایی می­باشند که میلیون­ها برابر سنگین­تر از خورشید هستند.

NGC 1566 تنها کهکشان سیفرت نیست؛ این کهکشان، دومین روشن­ترین کهکشان سیفرت شناخته شده است. همچنین درخشان­ترین و برجسته­ترین عضو گروه ماهی زرین است، تراکم پراکنده ­ای از کهکشان­هایی که کنار همدیگر، یکی از باشکوه­ترین گروه­های کهکشانی نیمکره جنوبی را در بر دارند. این تصویر، ماهیت زیبا و الهام بخش این گروه کهکشانی منحصر به فرد را نمایان می­سازد، با NGC 1566 درخشان و سوزانی که هسته ­ی درخشان آن توسط بازوهای بنفش رنگ متقارن و چرخنده، در بر گرفته شده است.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا یاری 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. irurology.com می گوید

    سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.