یک غول گرسنه

NGC 1222، که در این تصویر که با دوربین میدان گسترده 3 روی تلسکوپ فضایی هابل NASA / ESA گرفته شده است، دیده می­شود؛ کهکشانی است که داستان پر حادثه ­ای دارد. NGC 1222 به عنوان نمونه­ ی عجیبی از یک کهکشان عدسی­ وار، توصیف شده است. معمولا این نوع کهکشان در آسمان ظاهر نسبتا صافی دارد و عمدتا از ستارگان فرسوده و قرمز تشکیل می شود و شاید کمی تیره باشد.

اما NGC 1222 مطمئنا یک عضو معمولی رده ­ی خود نیست – و این چیزی جز تیره نیست. مشاهدات، ویژگی­های اختصاصی تشکیل ستاره اخیر را در یک مقیاس عظیم نشان می­دهند – رویدادی که به عنوان زایش ستاره ­ای شناخته شده است. این فعالیت شدید ناشی از این واقعیت است که NGC 1222 تنها نیست و در واقع شامل سه منطقه فشرده است که به نظر می­رسد هر کدام هسته ­ی مرکزی یک کهکشان است. ستاره­ شناسان بر این باورند که NGC 1222 در حال بلعیدن دو کهکشان کوتوله کوچکتر است که بیش از حد به آن نزدیک شده ­اند. این احتمال وجود دارد که این برخورد باعث به وجود آمدن انفجارهای زایش ستاره­ ای در NGC 1222 بوده است که منابع تازه ­ای از گاز را به وجود آورده که در حال حاضر سوخت انفجارهای تشکیل ستاره­­ است.

اگر چه ویژگی­های آن از ابتدا در تصاویر عکاسی دیده می­شد، این تصاویر قادر نبودند جزئیات دقیقی را که می­توان توسط هابل پیدا کرد، نشان دهند. تصویر گرفته شده توسط هابل اجازه می­دهد مقدار حیرت ­انگیزی از ساختار را در این کهکشان ببینیم و بر پیشینه­ ی رنگارنگ آن تأکید کنیم. برخلاف پس ­زمینه ­های صاف ستاره­ های قدیمی که کهکشان عدسی­ وار اصلی بود، می­توانیم به وضوح رشته­ های تیره گرد و غبار و رشته­ های روشن گاز را ببینیم، که هر دو با فرآیند قدرتمند تشکیل ستارگان همراه است.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا یاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.