هابل شیء منحصر به فردی را در منظومه شمسی کشف کرد.

به کمک تلسکوپ فضایی NASA/ESA، یک گروه آلمانی از فضانوردان، ویژگی های خیره کننده ای را از شیئی غیرمعمول در کمربند سیارکی بین ماه و مشتری مشاهده کردند: دو سیارک دور یکدیگر می چرخیدند و خواص و ویژگی هایی مثل سیارک های دنباله دار را هم از خود نشان می دادند، از جمله یکی دارای سری دنباله دار مانند درخشان و یکی دیگر دارای دمی بلند. این اولین سیارک دوگانه ای است که به عنوان یک سیارک دنباله دار نیز طبقه بندی می شود. این کار تحقیقی در مقاله ای در نشریه ی طبیعت این هفته به چاپ رسید.

در سپتامبر 2016، درست قبل از اینکه سیارک 288P در نزدیک ترین حالت خود نسبت به خورشید قرار بگیرد، به اندازه ای نزدیک به زمین قرار گرفت که به فضانوردان اجازه داد تا با استفاده از تلسکوپ فضایی NASA/ESA نگاهی با جزئیات به آن بیاندازند.

تصویر 288P، که در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارد، نشان داد که این درواقع یک شیء تکی نبوده بلکه دو سیارک با جرم و اندازه ی یکسان هستند که در فاصله ی 100 کیلومتری به دور یک دیگر می چرخند. این یک کشف مهم بود؛ چون این اشیاء به دور یک دیگر می گشتند و اجرام این اشیاء در این سیستم ها قابل اندازه گیری هستند.

اما مشاهدات همچنین فعالیت در جریانی در سیستم دوتایی را نشان می دهد. جسیکا آگاروال رهبر و نویسنده ی اصلی این مقاله تحقیقاتی تشریح کرد که  ” ما شواهدی قوی از تصعید یخ به دلیل افزایش گرما در منظومه شمسی داریم- شبیه به چیزی که دم سیارک دنباله دار به وجود می آید.” ( مرکز تحقیقات برای منظومه خورشیدی MAX Planck ، آلمان). این 288P را اولین سیارک دوگانه ای می کند که به عنوان کمربند اصلی سیاره دنباله دار نیز دسته بندی می شود.

درک ریشه و تکامل کمربند اصلی سیاره ی دنباله دار- سیارکهایی که بین مریخ و مشتری می چرخند و فعالیتی شبیه به سیاره دنباله دار را نشان می دهند- یک المان اساسی در درک ما  از تشکیل و تکامل کل منظومه ی شمسی است. در میان پرسشها، کمربند اصلی سیاره ی دنباله دار می تواند برای پاسخ به اینکه چطور آب به زمین آمده است پاسخ گو باشد. از آنجایی که اشیاء کمی از این نوع شناخته شده هستند، 288P خود را به عنوان یک سیستم مهم برای مطالعات بعدی، مطرح می کند.

ویژگی های متفاوت 288P – جدایی گسترده دو جزء، نزدیک به اندازه ی اشیاء، ناهم مرکزی های بالا و فعالیت های مشابه با سیاره ی دنباله دار- همچنین آن را در میان سیارک های دوگانه ی شناخته شده در منظومه شمسی نیز منحصر به فرد می کند. فعالیت مشاهده شده از 288P اطلاعاتی را در مورد گذشته آن آشکار می کند. آگاروال اشاره می کند: ” سطح یخی نمی تواند در کمربند سیارکی با عمر منظومه ی شمسی باقی بماند، اما می تواند توسط انعکاس پوشش غباری با تنها چند متر ضخامت، برای میلیارد ها سال محافظت شود.

از این بر می آید، گروه به این نتیجه رسید که 288P به عنوان یک سیستم دوگانه باری حدود 5000 سال وجود داشته است. آگاروال به نحوه ی شکل گیری اشاره می کند:” محتمل ترین نحوه ی شکل گیری 288P یک شکست است که به دلیل چرخش سریع به وجود آمده است. بعد از آن، دو تکه احتمالا با تصعید طوقه ها دورتر از یک دیگر قرار گرفته اند.

در واقع 288P بسیار متفاوت از سایر سیارک های دوگانه ی شناخته شده است که سوالاتی را درباره ی اینکه تنها یک تصادف است که ویژگی هایی اینچنین منحصر به فرد را برمی انگیزد، مطرح می کند. یافتن 288P شانس های زیادی را در بر داشت و به عنوان تنها مثال از نوع خودش است که برای مدت طولانی وجود داشته است. آگاروال پاسخ داد: ” ما به کارهای تئوریکی و مشاهداتی بیشتری علاوه بر اشیاء بیشتری شبیه به 288P برای یافتن پاسخ این سوال نیاز داریم.”

 

منبع : spacetelescope

مترجم : پگاه زندی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.