کهکشان چیست ؟

ما در سیاره ­ای به نام زمین زندگی می­کنیم که بخشی از منظومه شمسی ما است. اما منظومه شمسی ما کجاست؟ این منظومه، بخش کوچکی از کهکشان راه شیری است. کهکشان، مجموعه­­ بزرگی از گاز، گرد و غبار و میلیاردها ستاره و سیستم­های خورشیدی آنها است. یک کهکشان به کمک گرانش پابرجاست. کهکشان ما، کهکشان راه شیری، همچنین یک سیاهچاله فوق ­العاده سنگین در مرکز خود دارد.

وقتی به ستارگان در آسمان شب نگاه می­کنید، ستاره­ های دیگری را در راه شیری مشاهده می­کنید. اگر به اندازه­ ی کافی تاریک باشد، دور از چراغ شهرها و خانه­ ها، حتی می­توانید نوارهای گرد و غبار راه شیری را بینید که در سراسر آسمان گسترده شده است. به هر حال کهکشانهای زیادی در کنار کهکشان ما وجود دارند. آنقدر زیاد که ما هنوز حتی نمی­توانیم همه­ ی آنها را شمارش کنیم! تلسکوپ فضایی هابل با مشاهده­ ی فضای کوچکی از فضا به مدت 12 روز، 10،000 کهکشان، از هر اندازه، شکل و رنگی را یافت. بعضی از دانشمندان بر این باورند که ممکن است تعداد صد میلیارد کهکشان در جهان وجود داشته باشد.

 

IDL TIFF file

بعضی از کهکشان­ها مانند کهکشان ما، مارپیچی هستند. آنها بازوهای خمیده­ ای دارند که باعث می­شود آنها شبیه فرفره به نظر بیایند. کهکشان­های دیگر صاف و بیضی شکل هستند. آنها کهکشان­های بیضوی نامیده می­شوند. کهکشان­هایی هم وجود دارند که مارپیچی یا بیضوی نیستند. آنها شکلهای نامنظم دارند و شبیه حباب هستند. نوری که از هر یک از این کهکشان­ها مشاهده می­کنیم، از ستارگان درون آن ساطع می­شود.

گاهی اوقات کهکشانها بیش از حد به یکدیگر نزدیک می­شوند و با یکدیگر برخورد می­کنند. کهکشان راه شیری ما روزی با نزدیکترین همسایه کهکشانی ما، آندرومدا، برخورد خواهد کرد. اما نگران نباشید. این رویداد تا حدود پنج میلیارد سال آینده، اتفاق نخواهد افتاد. اما حتی اگر همین فردا رخ دهد، ممکن است اصلا متوجه آن نشوید. کهکشان­ها به قدری بزرگ و گسترده هستند که حتی اگر با یکدیگر برخورد کنند، اغلب سیاره­ ها و سیستمهای خورشیدی آنقدر به هم نزدیک نمی­شوند که با هم برخورد کنند.

 

منبع : سایت ناسا

مترجم : زهرا یاری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. پاشا می گوید

    ممنون عالی بود ???

  2. SannyCoife می گوید

    Make a more new posts please 🙂
    ___
    Sanny

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.