چه تعداد ستاره در راه شیری وجود دارد؟

منطقی ­ترین حدس برای تعداد ستارگان در راه شیری چیست؟ من تصاویری مشاهده کرده ­ام که در آنها تعداد ستاره­ ها از «حدود 20 میلیارد» تا «اندکی کمتر از 600 میلیارد» متغیر بوده ­اند. اولی خیلی کم به نظر می­رسد، دومی هم بسیار زیاد است.

پاسخ کوتاه این است که هیچکس تعداد آنها را نمی­داند. اما این یک استدلال صحیح است: 20 میلیارد خیلی کم است و 600 میلیارد  احتمالا – البته نه قطعا – خیلی زیاد است. به گفته­ ی مارتین وینبرگ، اخترشناس دانشگاه ماساچوست، راه شیری احتمالا دارای 200 میلیارد ستاره است، هرچند که این تعداد می­تواند دو یا سه برابر بزرگتر یا کوچکتر باشد.

اخترشناسان تنها قسمت کوچکی از این ستاره­ ها را تصویر کرده­ اند. آنها تعداد کل ستاره ­ها را با استفاده از یک رویکرد چند جانبه تخمین می­زنند. به این صورت که ابتدا ستاره­ های بسیار نزدیک به ما را به عنوان مبنا، شمارش می­کنند. سپس کهکشان­های دیگر را مشاهده می­کنند تا ببینند که نور ستاره­ا چگونه توزیع شده است (بیشتر ستارگان کهکشان ما در پشت ابرهای گرد و غبار پنهان شده ­اند). در نهایت، رابطه­ ی به صورت محلی تعیین شده­ را بین اعداد ستاره ه­ا و خروجی نور پهنه راه شیری اعمال می­کنند.

هر کدام از این مراحل، دچار عدم قطعیت است. به عنوان مثال، رایجترین ستاره ­ها (کوتوله­ های نوع M جدید) کمترین درخشش را دارند و از این رو تنها از فاصله نزدیک دیده می­شوند. اما، تد هنری، اخترشناس دانشگاه جورجیا می­گوید، شمارش ما هنوز حتی از ستاره ­های آسمانی به وسعت حیاط خلوتمان نیز نیست. در پنج سال گذشته هنری و سایر محققان، 51 ستاره­ ی جدید را در فاصله ­ی 33 سال نوری (10 پارسک) از خورشید کشف کرده­اند که این یک افزایش 17 درصدی است.

 

منبع : sky & telescope

مترجم : زهرا یاری 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. مانتو تونیک می گوید

    بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  2. https://seoarzan.ir می گوید

    مطلب مفید ی بود. امید دارم که در آینده هم از این مطالب عالی استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.