چه تعداد کهکشان در جهان وجود دارد؟

ستاره ­شناسان می­توانند از تلسکوپ فضایی هابل برای دیدن کهکشان­های نزدیک لبه­ قابل مشاهده­ جهان (منطقه ­ای از فضا که نور 13/77 میلیارد سال پیش آن، شانس رسیدن به ما را داشته است) استفاده کنند. ستاره ­شناسان با بررسی منطقه­ بسیار کوچکی از آسمان، شمارش تعداد کهکشان­های قابل مشاهده­ جهان در آن منطقه­ خاص و سپس ضرب کردن آن تعداد برای محاسبه­ ی تمام مناطق آسمان، تعداد کهکشان­ها را در جهان برآورد می­کنند. بهترین برآورد متعلق به یک بررسی در سال 1999، این تعداد را در حدود 125 میلیارد کهکشان اعلام کرد، اما بررسی دیگری در سال 2013 نشان داد که 225 میلیارد کهکشان در جهان قابل مشاهده وجود دارد.

مهم است که بدانیم تعداد کهکشان­های جهان در دهه­ گذشته دو برابر نشده است، بلکه این برآوردها نشان­دهنده­ تعداد کهکشان­هایی است که ما می­توانیم بنا به قدرت تلسکوپ­های فعلی، زمان مشاهده و طول موج نوری که مشاهده می­کنیم، پیدا کنیم. اگر تلسکوپ­های بزرگتر و زمان بیشتری برای مشاهده داشتیم، می­توانستیم کهکشان­های کم ­نور را نیز تشخیص دهیم. به دلیل سن محدود جهان، حتی با قویترین تلسکوپ­هایی که می­توانیم بسازیم، در نهایت می­­توانیم شمارش کهکشانهای جهان قابل مشاهده را تمام کنیم.

شمارش کهکشان­های موجود در جهان از روی هاله­ ماده تاریک آنها

هیچ محدودیت سختگیرانه ­ای برای کمترین تعداد ستاره ­هایی که می­توانند یک کهکشان را تشکیل دهند وجود ندارد (در کهکشان­های کوتوله ممکن است یک هزار ستاره وجود داشته باشد، در حالی که خوشه­ های ستاره­ ای که کهکشانها را دور می­زنند می­­توانند بیش از یک میلیون ستاره داشته باشند). تفاوت بین آنها در هاله­ های ماده تاریک است: کهکشان ها و کهکشان­های کوتوله، هاله­ ماده­ تاریک دارند اما خوشه ­های ستاره ­ای ندارند.

هنری فرگوسن (موسسه علوم تلسکوپ فضایی) توضیح می­دهد برای تخمین تعداد کهکشان­هایی که از لحاظ نظری می­توانیم مشاهده کنیم، باید تعداد هاله­ های ماده تاریک در جهان قابل مشاهده و اینکه هر هاله با یک جرم خاص با چه احتمالی ممکن است ستاره­ ها را شکل دهد، بدانیم. در حال حاضر هیچ توافقی روی این مقادیر وجود ندارد، اما برآورد جمعیت کهکشانی با این روش، می­تواند منجر به تعداد بسیار بیشتری از 225 میلیارد شود.

 

منبع : SKY & TELESCOPE

مترجم : زهرا یاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.