ماه و خورشید گرفتگی چگونه اتفاق می­ افتند؟

همه ما کم و بیش مقالاتی در مورد خسوف وکسوف خوانده ایم و به دلایل به وچود آمدن آنها نیز واقفیم . حال در این مطلب که از سایت ناسا استخراج شده به صورت دقیق تری ، در مورد این دو پدیده جالب و شگفت انگیز مطالب کامل تری را می آموزیم .

 گرفتگی­ها، چه خورشیدی و چه قمری، به دلیل هم­ محوری­های خورشید، زمین و ماه رخ می ­دهند. این سه جسم، در فضا در مسیرهای بسیار قابل پیش بینی می­ چرخند (بله، خورشید هم می­چرخد، هر 200 میلیون سال یکبار کهکشان راه شیری را دور می­زند!). از زمان کپلر و نیوتن تاکنون، ما قادر به پیش بینی حرکت اجسام سیاره­ای با دقت زیاد بوده ­ایم. بنابراین، چرا گرفتگی رخ می­دهد؟

 

 

گرفتگی­های خورشیدی زمانی اتفاق می­افتد که ماه بین زمین و خورشید حرکت می­کند. ممکن است فکر کنید که این امر باید هر ماه در مدار ماه اتفاق بیفتد، و بسته به نحوه تعریف آن، بین حدود 27 تا 29 روز طول بکشد. اما مدار ماه ما با توجه به مدار زمین به دور خورشید حدود 5 درجه دارای زاویه است . شاید بگویید زیاد نیست. بله، اما خود ماه ، فقط حدود نیم درجه در پهنای آسمان است، حدودا  نیمی از عرض انگشت کوچک شما. بنابراین، گاهی اوقات ماه بیش از حد به بالا و گاهی اوقات خیلی به پایین منحرف می­شود که باعث ایجاد یک گرفتگی خورشیدی می­شود. فقط زمانی که خورشید، ماه و زمین نزدیک به “خط گره­ ”  هم قرار می­گیرند، خط فرضی که تقاطع صفحات مداری ماه و زمین را نشان می­دهد، می تواند یک گرفتگی داشته باشد. این مطلب برای هر دو گرفتگی خورشیدی و ماه برقرار است. این وضعیت تا حدودی منحصر به فرد است، زیرا هیچ قمر دیگری در منظومه شمسی تقریبا در صفحه “دایره البروج”، و در صفحه­ مداری زمین نیست، سیارات دیگر نیز کم و بیش از این موضوع تبعیت می­کنند.

چهار نوع گرفتگی وجود دارد :

بسته به محل سکونت شما و هندسه خاص سیستم خورشید-زمین-ماه، ممکن است شما یکی از چهار نوع خورشید گرفتگی را تجربه کنید. کلی، جزئی، حلقه ­ای و ترکیبی.

گرفتگی کلی زمانی اتفاق می­افتد که ماه، خورشید را به طور کامل می­پوشاند. در این حالت، ناظر در زیر سایه­ تاریک ماه ایستاده است. در یک خورشید گرفتگی کلی، اتمسفر بیرونی خورشید دیده می­شود، ستاره­ های روشن و سیارات نیز ظاهر می­شوند. حیوانات رفتار خود را تغییر می­دهند. پرنده­ ها و سنجاب­ها در آشیانه­­ خود مخفی می­شوند! گاو­ها به طویله برمی­گردند! خرچنگ­ها جیر جیر می­کنند! کاهش محسوسی در سطح نور و دمای هوا ملاحظه می­شود. این یک حس وهم ­آور است. جمعا می­تواند بیش از هفت و نیم دقیقه طول بکشد اما معمولا کمتر از سه دقیقه طول می­کشد.

گرفتگی جزئی زمانی اتفاق می­افتد که ماه از مقابل خورشید و خارج از مرکز آن عبور کند و تنها بخشی از قرص خورشید تاریک می­شود. در این حالت، ناظر در سایه روشن ماه ایستاده است.

 

یک گرفتگی حلقوی زمانی رخ می­دهد که ماه از مركز ساکن در مقابل خورشید عبور كند، اما از آنجا که مدار ماه بیضوی است و بنابراین گاهی اوقات نزدیکتر و گاه دورتر از زمین است، کوچکتر از آنی پدیدار می­شود که قرص خورشید را كاملا بپوشاند. در این حالت یک حلقه­ی روشن به نام “حلقه­ی آتش” در گرداگرد قرص تاریک ماه ظاهر می­شود. در یک گرفتگی حلقوی، سایه­ی روشن ماه متمرکز – به یک نقطه – بالاتر از سطح زمین می­شود.

 

گرفتگی ترکیبی : ترکیبی از گرفتگی­های کلی و حلقوی است. گرفتگی با یک گونه آن شروع می­شود و با گونه­ های دیگر به پایان می­رسد.

 

منبع : eclipse2017

مترجم : زهرا یاری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.