مثلث تابستانی چیست ؟

در هر مقطع زمانی از سال و در برهه های خاصی از شب، نیمکره شمالی شاهد حضور صورتواره مثلث تابستانی خواهد بود. با این وجود، رصد این صورتواره در تابستان به طور حتم متفاوت میباشد. همانطور که از نام این صورتواره هویداست، مثلث تابستانی در طول فصل تابستان و در عرض های جغرافیایی میانه شمالی به گونه ای برجسته تر قابل رویت است. هرچند تغییر و تحول های تابستانی نیمکره شمالی طی روزهای پایانی این فصل به پایان خواهد رسید، اما اغلب این صورتواره  را میتوان در زمان غروب آفتاب و در اواسط ماه ژوئن مشاهده نمود. رصد مکرر مثلث تابستانی در شب های تابستان، لذت مضاعفی را باعث میشود. بنابراین، با تاریک تر شدن آسمان در شبهای گرم ژانویه یا جولای، پیشنهاد میشود که شرق آسمان مورد رصد قرار گیرد!

“چگونگی یافتن صورتواره مثلث تابستانی”

در ماه های ژوئن یا جولای، به هنگام شب با نگاه به شرق، ستاره ای درخشان، آبی و سفید، به نام Vega قابل رویت خواهد بود. Vega  درخشان ترین ستاره بین سه ستاره صورتواره مثلث تابستانی است که باعث میشود حتی در آسمان شهرهایی با بالاترین درجه آلودگی قابل رویت باشد. نمیتوان این الگوی ستاره ای موجود در صورت فلکی مثلث تابستانی را به عنوان یک صورت فلکی جداگانه در نظر گرفت. در شبهای تابستان، برای دیدن درخشانترین ستاره، کافیست آن را در شرق آسمان جستجو کرد. Vega درخشان ترین ستاره در صورت فلکی Lyra – Harp است. در قسمت پایین و چپ ستاره Vega، ستاره درخشان دیگری به نام Deneb دیده میشود. Deneb درخشان ترین ستاره در صورت فلکی Cygnus – Swan و سومین ستاره درخشان صورت فلکی مثلث تابستانی است. فاصله Vega و Deneb تقریبا به اندازه یک دست باز و کشیده از یکدیگر تخمین زده میشود. از سوی دیگر، در قسمت راست و پایین Vega دومین ستاره درخشان صورت فلکی مثلث تابستانی قابل مشاهده است. این ستاره Altair نام دارد که روشن ترین ستاره در صورت فلکی Aquila – Eagle میباشد. فاصله دو ستاره Vega و Altair را میتوان به اندازه طول بازوی یک دست تخمین زد.

 

 

“صورتواره مثلث تابستانی، نقشه جاده ای به سوی راه شیری”

 در بهترین حالت، شب هنگام و در آسمانی تاریک و بدون حضور ماه، شاهد نوار بزرگ و عظیمی از ستاره ها خواهیم بود که با نام راه شیری یا همان Milky way شناخته میشوند و مابین ستاره های Vega و Altair از صورتواره فلکی مثلث تابستانی  مستقر شده است. ستاره Deneb از میان رودخانه ای از ستارگان که از وسط مثلث تابستانی عبور می کند، میگذرد و در طول آسمان به صورت کمانی پدیدار میگردد. هرچند هر ستاره ای که با چشم غیرمسلح رصد میشود عضوی از کهکشان راه شیری محسوب میگردد، اما اغلب اصطلاح Milky Way به نمای مقطع عرضی صفحه کهکشانی اشاره دارد. این موضوع به این معناست که خورشیدهای بی شماری به صورت دنباله ای از ستاره ها گرد هم جمع میشوند.

زمانیکه جستجوگران آسمان موفق شوند صورتواره مثلث تابستانی را به راحتی و با چیره دستی رصد کنند، بی شک قادر خواهند بود موقعیت راه شیری را در آسمان پاک و تاریک شب رویت نمایند. از سوی دیگر، آسمان تاریک شبهای تابستان فرصت مناسبی برای کشف این گروه از ستاره ها در صور فلکی را فراهم خواهد کرد و لذت مضاعفی را باعث خواهد شد. زیرا میتوان با استفاده از دوربین های دو چشمی، زیبایی سحابی های غول پیکر و خوشه های ستاره ای شب یلدا در تابستان را شکار کرد.

برخی از ستاره شناسان، مثلث تابستانی را به شکل یک “V” بزرگ می بینند. این در حالی است که ستاره Altair در این الگوی “V” مانند، بطور برجسته تری مشاهده میشود. در تابستان، مثلث تابستانی در ساعات اولیه شب در شرق آسمان، در نیمه های شب درست در وسط آسمان و در سحرگاه در غرب آسمان رویت میشود. در طول کل شبهای تابستان، ستاره های مستقر در صورتواره مثلث تابستانی در میان کهکشان راه شیری از تلالو منحصربفردی برخوردارند.

“صورتواره مثلث تابستانی؛ تقویم فصلی طبیعت”

مثلث تابستانی را میتوان به عنوان یک تقویم اختری معرفی نمود که قادر است تغییر فصول سال را اعلام نماید. هنگامی که ستارگان مثلث تابستانی، از اواسط تا اواخر ماه ژوئن، در زمان غروب آفتاب و در شرق آسمان پدیدار شوند، از پایان فصل بهار و شروع فصل تابستان خبر میدهند. همچنین اگر مثلث تابستانی در هوای گرگ و میش عصر، در سمت جنوب و در بالای آسمان رویت شود، پایان تابستان و شروع پاییز را نوید میدهد. و سخن آخر اینکه شناخت صورتواره مثلث تابستانی و رویت مکرر آن در شبهای تابستان، یکی از لذت بخش ترین تجربیات در این فصل خواهد بود.

 

مترجم : مریم حمزوی

منبع : earthsky.org

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.