رصد صورت فلکی سر اسب

برای رصد صورت فلکی سر اسب باید توجه داشت که این صورت فلکی گاهی با رنگهایی متفاوت رصد میگردد و این امر باعث میشود که ستاره شناسان در تشخیص این صورت فلکی دچار تردید شوند؛ جدیدترین تصویری که از تلسکوپ اسپیتزر ناسا منتشر شده است میتواند موکد این موضوع باشد.

 هرچند سحابی معروف سر اسب یا همان Horsehead با ظاهری شبح مانند در سمت راست تصویر دیده میشود، اما از دید مادون قرمز تقریبا قابل تشخیص نمیباشد. در تصاویری که با نور معمولی از این سحابی برداشت شده است، سایه تیره ای از گرد و غبار، هیبتی شبیه به یک اسب را نمایان میسازد. اما هنگامی که از نور مادون قرمز برای رصد استفاده میشود، این هاله گرد و غبار شفاف یا محو شده و این سحابی به صورت یک قوس عظیم ظاهر می گردد.

سحابی سر اسب یا Horsehead تنها بخش کوچکی از مجموعه ابر مولکولی Orion است که سحابی درخشان شعله یا NGC 2024  در مرکز آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. حفره درخشان کوچکتری که ما بین سحابی شعله و صورت فلکی سر اسب در حال فرو ریختن میباشد، NGC 2023 نامیده می شود. این مناطق با فاصله ای در حدود 1200 سال نوری واقع شده اند.دو حفره حلقوی سحابی شعله و NGC 2023 از تشعشع ویرانگر ستارگان عظیم و حجیمی که اخیرا شکل گرفته اند، حاصل شده اند و با دنبال کردن ستونی از گرد و غبار درخشان که در تصویر قابا مشاهده است می توان آنها را رصد کرد.

در این تصویر، سحابی شعله که در مجاورت ستاره Alnitak، شرقی ترین ستاره در موقعیت کمربند Orion، مستقر شده است به صورت نقطه ای با رنگ آبی روشن در نزدیکی بالای سحابی قابل رویت است. در این تصویر که توسط اسپیتزر و با نور مادون قرمز تهیه شده است، رنگ آبی نمایانگر نور منتشر شده با طول موج 3.6 میکرون بوده و Cyan (رنگ آبی – سبز) نشان دهنده طول موج 4.5 میکرون میباشد که هر دو به طور عمده از ستارگان داغ نشات میگیرند. سبز نشان دهنده نور با طول موج 8 میکرون و قرمز نشاندهنده نور با طول موج 24 میکرون است. اجزایی که به طور نسبی خنک هستند، مانند گرد و غبار سحابی، به رنگ سبز و قرمز ظاهر می شوند. بخشهایی که در بالا و پایین تصویر مشاهده میشوند توسط WISE یا همان میدان دید جستجوگر تحقیقاتی ناسا گرفته شده که میتوان گفت جایگزین اسپیتزر شده و حتی عملکردی فراتر از آن دارد و قادر است طول موج های مشابه را در سراسر آسمان رصد نماید. آزمایشگاه نیروی محرکه جت ناسا، پاسادنا – کالیفرنیا، ماموریت تلسکوپ فضایی اسپیتزر را برای هیئت مدیره علوم ناسا در واشنگتن مدیریت میکند. فعالیت های علمی در مرکز علوم اسپیتزر در موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا انجام می شود. عملیات فضاپیما در شرکت سیستم های فضایی Lockheed Martin، Littleton، کلرادو صورت میگیرد. داده ها و اطلاعات این ماموریت ها در بخش علوم مادون قرمز ذخیره شده در مرکز پردازش و تجزیه و تحلیل مادون قرمز در Caltech بایگانی می شوند. Caltech، مدیریت JPL برای ناسا را برعهده دارد.

 

مترجم : خانم مریم حمزوی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.