ابرهای آندرومدا

میتوان گفت که این اولین تصویر ازکهکشان آندرومدا است که با وضوحی بالا، عمق و رنگی کامل، ابرهای رقیقی که حاوی گرد و غبار میباشند را نمایش میدهد. این ابر متشکل از گرد و غبار که نقش منعکس کننده نور را برعهده دارد، در زمینه ای از رنگ قرمز تیره قابل مشاهده است. به جرات میتوان ادعا کرد که تا به حال هرگز از این کهکشان، چنین تصویری برداشت نشده است.

حتی با وجود آشنایی قبلی با آندرومدا، به طور حتم این تصویر باعث شگفتی خواهد شد. به عبارتی دیگر هرچند آندرومدا یکی از سوژه هایی است که عکاسان در آسمان شب برای تصویربرداری از آن بیشترین انگیزه را دارند، اما حتی اگر چنین هم نبود، جویندگان آسمان شب با دیدن این تصویر قطعا دچار این شک میشدند که چگونه ممکن است چنین پدیده ای مدتها از دید جویندگان آسمان پنهان مانده باشد وناگهان به گونه ای ظاهر گردد که امکان برداشت چنین تصویر واضح و منحصر بفردی را فراهم نماید؟ این شک به هر انداره  که قدرت داشته باشد اما قادر نیست  حضور و وجود ابرهای مذکور را منکر شود.

شاید بتوان یافتن چنین پدیده منحصربفردی را مدیون شان واکر – Sean Walker –  دانست که از طریق تلسکوپ خود از فرای آسمان، ما را موفق به شناخت این کهکشان خیره کننده ساخت.

 

مترجم :  مریم حمزوی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.