کشف مارپیچ فروزان در آسمان

ستارگان عظیم فانوس های متحرک جهان هستند که از هزاران سال نوری دیده می شوند و عناصر سنگین را ایجاد می کنند که نسل جدیدی از تشکیل ستارگان را به ارمغان می آورند. آنها سوخت خود را میلیون ها بار بیشتر از خورشید از ذخیره سازی هیدروژن خود بدست می آورند . اما پایان عمر هر ستاره عظیم یکسان نیست. اخیرا اخترشناسان شی ای جالب و منحصر به فرد را کشف نموده اند که موجب تولید الگوهای بادی ای می شود که هیچگاه دیده نشده است. این مشاهدات و تجزیه و تحلیل ها  توسط  Joe Callingham (موسسه هلندی برای رادیو نجوم) ، ۱۹ نوامبر در نجوم طبیعت انجام شده است.

به دلیل ظاهر مارپیچ مانند گرد و غبار در اطراف ستاره، محققان این سیستم را “Apep” لقب داده اند ، پس از خدای مصری هرج و مرج که اغلب به عنوان یک مار ظاهر می شد. “Apepنمونه ای از یک ستاره ولف-رایت (WR) است که در آخرین مرحله تکامل قبل از انفجار به عنوان ستاره ای عظیم شناخته میشود. ستاره خود،  هلیوم و عناصر سنگین را در دماهای بالا ذوب میکند. بعضی از ستاره های WR کم نور می شوند، اما تنها به این علت است که بیشتر نور آنها در اشعه فرابنفش، به علت دمای بالا، منتشر می شود.

ستارگان WR از لایه های بیرونی خود با بازوهای ستاره ای قدرتمند بیرون می زنند، که بسیار شبیه به نسخه های فوق العاده سحابی سیاره هایی هستند که توسط ستارگانی مانند خورشید در پایان زندگی آنها تولید می شوند. این بازوهای ستاره ای را می توان از طریق مشاهدات طیفی ردیابی و تجزیه و تحلیل کرد. Apep، و یا با نام دیگر ۲XMM J160050.7-514245 ، سرعت باد با ۳۴۰۰ کیلومتر در ثانیه (۷٫۶ میلیون مایل در ساعت) را به عنوان گاز از ستاره آزاد می کند. Callingham و تیم او علاوه بر مشاهدات طیفی، از روش تصویربرداری حرارتی نیز استفاده کرده اند ، که گرد و غبار گرم تولید شده توسط ستاره را نمایان می کند. این گرد و غبار حاوی کربن است و در نهایت به نسل های آینده ستاره ها تبدیل خواهد شد. تصاویر حرارتی یک چرخ دنده شبیه مار دیدنی را نشان می دهد که تقریبا ۲۵،۰۰۰ a.u. (0.4 سال نوری) گسترده است، که حکایت  حضور یک ستاره همراه بازویی از ستاره عظیم WR در هسته Apep حکایت میکند.

دوام این سیستم باعث جذابیت آن می شود، اما همچنین پازل های جدید را معرفی می کند. این تیم سرعت حساب شده ی گاز (۷٫۶ میلیون مایل در ساعت) را با حرکت های مشاهده شده از الگوهای غبار چرخ دنده ای را مقایسه کرده اند و کشف کرده اند که حرکت گرد و غبار بسیار کندتر و نزدیک به ۵۷۰ کیلومتر در هر ثانیه (۱٫۳ میلیون مایل در ساعت)است. این موضوع در سایر سیستم های WR با همراهان مشابه آن مشاهده نشده است و نشان می دهد که ستاره WR ممکن است دو نوع باد (حلقه) را پرتاب کند، یکی سریع و یک آهسته. الگوی مارپیچ خود را به عنوان همراه ازطریق  باد آهسته ایجاد می کند، و یک بازوی مارپیچی را در آسمان به نمایش بگذارد که می تواند از زمین، نزدیک به ۸۰۰۰ سال نوری دور، دیده شود.

دو بازو (حلقه) که در جهات مختلف ایجاد می شود، نشان می دهد که Apep ممکن است در حال شکل گیری جهش هایی باشد که در بعضی از پدیده های مبهم و البته پر انرژی دیده شده اند: انفجار های طولانی مدت گاما. این انفجارها، به نظر می رسد که در ستاره های WR مانند Apep، بیشتر از ۲ ثانیه طول می کشد و جریان تابش گاما با انرژی بالا نسبت به زمین، مانند جهش های  محکم و   ساختار یافته را ساطع می کند. اگر Apep چنین رویدادی را بسازد، می تواند نگاه جدیدی به چگونگی بروز انفجار گامای طولانی مدت، در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

این شیء منحصر به فرد تنها از تعداد انگشت شماری از ستاره های WR  در حال گردش می باشد و مطمئنا از سوی دیگر تلسکوپ های مادون قرمز نظیر تلسکوپ فضایی جیمز وب که توسط ناسا برگزار می شود، مورد بازبینی قرار خواهد گرفت. در حالی که ما منتظر تصاویر جدید هستیم، گاز و گرد و غبار حاصل از Apep برای قرن ها  خواهد چرخید تا به وجود بیاید، همانطور که ستاره مرکزی عناصر سنگین نسل های آینده ستاره را ایجاد می کند.

منبع : سایت skyandtelescope

مترجم : محبوبه السادات هاشمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.