Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/astralir/public_html/wp-includes/class-wp-post-type.php on line 526
حلقه در حال انقباض نپتون (Neptune) - آسترال - نجوم

حلقه در حال انقباض نپتون (Neptune)

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

نپتون (Neptune) هشتمین و دورترین سیاره از خورشید، در سال ۱۹۸۹ برای اولین و آخرین بار توسط وویجر ۲ ناسا ((NASA’s Voyager 2 مشاهده شد. از آن زمان تا کنون تلسکوپ فضایی هابل (NASA/ESA Hubble) در تلاش است پرده از اسرار بی شمار این اسب آبی با شکوه و سرد بردارد از جمله اینکه چرا بادهایی که در این سیاره می وزند نسبت به سایر سیاره های منظومه شمسی سرعت بیشتری دارند و چه چیزی در مرکز آن قرار گرفته است؟

این تصاویر جدید گرفته شده توسط هابل یکی از ویژگیهای برجسته جو غیر عادی و عجیب نپتون (Neptune) را نشان می دهد: یک نقطه یا یک حلقه غریب تیره و تاریک – یک سیستم جوی چرخان تحت فشار بالا که معمولا همراه با “ابرهای روشن” است. این نقطه تاریک (نقطه تاریک جنوبی کشف شده در سال ۲۰۱۵)  SDS-2015 نامیده و در پنجمین مشاهده نپتون کشف شده است. گرچه بنظر می رسد کمی کوچکتر از نقاط تاریک پیشین باشد. مشاهدات SDS-2015 طی سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ آشکار نمود که این نقطه بقدری بزرگ است که می تواند پیش از کاهش سایز ناگهانی خود چین را با آن وسعت بزرگش در خود فرو برد.

هر یک از این پنج نقطه یافت شده در نپتون (Neptune) نسبت به یکدیگر بسیار تفاوت دارند. اما همه آنها برخلاف حلقه های مشتری (Jupiter) که در طول یک دهه تکامل یافتند، تنها طی چند سال ظاهر و سپس ناپدید شدند. هنگامیکه جریان هوای پیرامون سیاره در هم ریخته و بسمت بالای این نقاط منحرف می شود، ابرهای روشن در کنار این نقاط تاریک باعث می شوند گازها به شکل کریستالهای یخی متان شکل گیرند.

در حال حاضر تنها تلسکوپ هابل این توانایی را دارد که از این نقاط تاریک تصویربرداری کند و تصاویر قابل توجهی مانند این تصویر را ایجاد نماید. این تصاویر طی یک دوره دو ساله با استفاده از دوربین لنز عریض شماره ۳ هابل (WFC3) گرفته شده است.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : لاله مومنی 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.