Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/astralir/public_html/wp-includes/class-wp-post-type.php on line 526
ستاره پای شکارچی (Rigel) و سحابی سر جادوگر (The Witch Head) - آسترال - نجوم

ستاره پای شکارچی (Rigel) و سحابی سر جادوگر (The Witch Head)

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

نور چهره این ستاره وهم آور در تاریکی می درخشد، نمای کجی که نام معروف سر جادوگر (The Witch Head) از آن گرفته شده است. در واقع این تصویر تلسکوپی جذاب این تصور را بوجود می آورد که جادوگر به ستاره غول پیکر و درخشان پای شکارچی (Rigel) در منظومه جبار (Orion) خیره شده است. سحابی سر جادوگر (The Witch Head) که بیشتر با عنوان IC 2118 شناخته شده، حدود ۵۰ سال نوری مساحت دارد و از گرد و غبار بین ستاره ای که نور ستاره پای شکارچی (Rigel) را منعکس می کند، تشکیل شده است.

رنگ آبی سحابی سر جادوگر (The Witch Head) و غبار اطراف ستاره پای شکارچی (Rigel) نه تنها به خاطر نور شدید و آبی رنگ پای شکارچی بلکه به دلیل غباری است که نور آبی را بیش از قرمز منتشر می کند. فرایند فیزیکی مشابهی وجود دارد که باعث می شود آسمان زمین در روز به رنگ آب پدیدار شود. گرچه این غبار پراکنده در جو زمین در واقع ملکولهای نیتروژن و اکسیژنی هستند که دلیل این رنگ زیبا هستند. ستاره پای شکارچی (Rigel)، سحابی سر جادوگر (The Witch Head) و گازها و غبارهای اطراف آن حدود ۸۰۰ سال نوری با ما فاصله دارند.

 

منبع : سایت ناسا

مترجم : لاله مومنی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.