چه چیزی قبل از انفجار بزرگ بود ؟

قبل از انفجار بزرگ هیچ چیزی وجود نداشت ، همانطور که ما می دانیم انفجار بزرگ  زمان و فضا را بوجود آورد.

در زمان انفجار بزرگ، همه چیز در جهان فیزیکی از یک نقطه آغازین گسترش یافته است:درجه ای از گرمای بی نهایت و چگالی بی نهایت. مهم است که به یاد داشته باشیم که ما نمی توانیم انفجار بزرگ را به عنوان یک انفجار معمولی تصور کنیم که در یک نقطه در فضا اتفاق می افتد. بلکه فضا خودش گسترش یافته است. به همین ترتیب، ما نمیتوانیم تصور کنیم که انفجار بزرگ در یک نقطه در زمان رخ داده باشد.فضا در  زمان گسترش نمی یابد. فضا با زمان گسترش می یابد

این مفهوم تولد جهان توسط نظریه نسبیت عام انیشتین امکان پذیر شده است. با توجه به نسبیت، فضا و زمان در یک چهاربعدی به نام “فضا زمان” (بعد چهارم) به هم متصل شده اند. علاوه بر این، ساختار فضا زمان(بعد چهارم) صرفا یک سطح تخت و هموار نیست که در آن اشیاء و فرآیندهای موجود در جهان فیزیکی تعامل داشته باشند. فضای زمان(بعد چهارم) که با جرم احاطه شده است، زمینه های گرانشی را ایجاد میکند. علاوه بر این، انحنای فضا زمان، حرکات ذرات، از جمله فوتون ها را کنترل می کند، هرچند که آنها بی وزن هستند.

 همانطور که فیزیکدان مشهور قرن بیست و یکم John Wheeler، به طعنه گفته است: ماده به فضا زمان(بعد چهارم)می گوید که چگونه دور بزند؛ فضا زمان به ماده می گوید که چگونه حرکت کند.

با درک فضای زمان (بعد چهارم) به عنوان یک بخش فعال از جهان فیزیکی، ما می توانیم به راحتی تصور کنیم که چگونه فضا و زمان در زمان انفجار بزرگ همراه با هر چیز دیگری که در جهان مشاهده می کنیم به وجود آمده اند . 

 

منبع : skyandtelescope

مترجم : محبوبه سادات هاشمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.