مهدکودکی برای ستاره­ های نوجوان سرکش !

این تصویر خیره کننده ­ی جدید که توسط تلسکوپ فضایی هابل NASA / ESA گرفته شده است، ستاره­ ای را در طی مراحل تشکیل در ابر صورت فلکی آفتاب پرست نشان می­دهد. این ستاره ­ی نوباوه جریانهای باریکی از گاز را از قطبهایش پرتاب می­کند – که منجر به ایجاد این جرم آسمانی می­شود که به نام HH 909A شناخته می­شود. این جریان­های خروجی سریع، با گازهای کندتر مجاور برخورد کرده و منطقه را روشن می­کنند.

وقتی ستارگان جدید شکل می­گیرند، مواد را از فضای اطراف خود حریصانه جمع می­کنند. یک ستاره­ ی نوجوان آنقدر به تغذیه اشتهای عظیم خود ادامه می­دهد تا برای راه­ اندازی واکنش­های همجوشی هسته ­ای در مرکز خود که ستاره را روشن می­کند، به اندازه کافی سنگین باشد.

قبل از این اتفاق، ستارگان جدید وارد مرحله­ای می­شوند که طی آن مواد را  به شدت به داخل فضا فوران می­کنند. این مواد با سرعت فوق­العاده ­ی صدها کیلومتر در ثانیه به صورت جت های باریک به فضا پرتاب می­شوند، که با گاز و گرد و غبار مجاور، برخورد کرده و باعث روشن شدن منطقه می­شوند. مناطق غباری باریک و پراکنده با درخشندگی ضعیف، به عنوان اجرام هربیگ-هارو شناخته می­شوند. آنها ساختارهای بسیار کم عمری هستند و می­توان تغییر و تکامل آنها را در طی چند سال به وضوح مشاهده کرد(heic1113) – فقط به اندازه­ ی یک چشم بر هم زدن بر طبق زمان­ بندی­های نجومی.

این ساختارها در مناطق تشکیل ستاره مانند سحابی جبار یا ابر مولکولی آفتاب پرست I بسیار رایج هستند – به موضوع این تصویر رجوع کنید. ابر آفتاب پرست در صورت فلکی جنوبی آفتاب پرست واقع شده است و فقط کمی بیش از ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. ستاره ­شناسان، اجرام هربیگ-هارو متعددی را در این مهدکودک ستاره ­ای پیدا کرده ­اند که اکثر آنها از ستارگان با جرم­های هم ­اندازه­ ی جرم خورشید، ناشی شده ­اند. به نظر می­رسد که تعداد کمی از آنها به اجسام کم­ جرمتری مانند کوتوله­ های قهوه ­ای مربوطند، ستاره­ های «شکست خورده» ای که به جرم بحرانی نرسیدند تا واکنش­ها را در مراکز خود راه­ اندازی کنند.

 

منبع : spacetelescope

مترجم : زهرا یاری 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.