هابل شیء منحصر به فردی را در منظومه شمسی کشف کرد.

به کمک تلسکوپ فضایی NASA/ESA، یک گروه آلمانی از فضانوردان، ویژگی های خیره کننده ای را از شیئی غیرمعمول در کمربند سیارکی بین ماه و مشتری مشاهده کردند: دو سیارک دور یکدیگر می چرخیدند و خواص و ویژگی هایی مثل سیارک های دنباله دار را هم از خود نشان می دادند، از جمله یکی دارای سری دنباله دار مانند درخشان و یکی دیگر دارای دمی بلند. این اولین سیارک دوگانه ای است که به عنوان یک سیارک دنباله دار نیز طبقه بندی می شود. این کار تحقیقی در مقاله ای در نشریه ی طبیعت این هفته به چاپ رسید.

در سپتامبر ۲۰۱۶، درست قبل از اینکه سیارک ۲۸۸P در نزدیک ترین حالت خود نسبت به خورشید قرار بگیرد، به اندازه ای نزدیک به زمین قرار گرفت که به فضانوردان اجازه داد تا با استفاده از تلسکوپ فضایی NASA/ESA نگاهی با جزئیات به آن بیاندازند.

تصویر ۲۸۸P، که در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارد، نشان داد که این درواقع یک شیء تکی نبوده بلکه دو سیارک با جرم و اندازه ی یکسان هستند که در فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری به دور یک دیگر می چرخند. این یک کشف مهم بود؛ چون این اشیاء به دور یک دیگر می گشتند و اجرام این اشیاء در این سیستم ها قابل اندازه گیری هستند.

اما مشاهدات همچنین فعالیت در جریانی در سیستم دوتایی را نشان می دهد. جسیکا آگاروال رهبر و نویسنده ی اصلی این مقاله تحقیقاتی تشریح کرد که  ” ما شواهدی قوی از تصعید یخ به دلیل افزایش گرما در منظومه شمسی داریم- شبیه به چیزی که دم سیارک دنباله دار به وجود می آید.” ( مرکز تحقیقات برای منظومه خورشیدی MAX Planck ، آلمان). این ۲۸۸P را اولین سیارک دوگانه ای می کند که به عنوان کمربند اصلی سیاره دنباله دار نیز دسته بندی می شود.

درک ریشه و تکامل کمربند اصلی سیاره ی دنباله دار- سیارکهایی که بین مریخ و مشتری می چرخند و فعالیتی شبیه به سیاره دنباله دار را نشان می دهند- یک المان اساسی در درک ما  از تشکیل و تکامل کل منظومه ی شمسی است. در میان پرسشها، کمربند اصلی سیاره ی دنباله دار می تواند برای پاسخ به اینکه چطور آب به زمین آمده است پاسخ گو باشد. از آنجایی که اشیاء کمی از این نوع شناخته شده هستند، ۲۸۸P خود را به عنوان یک سیستم مهم برای مطالعات بعدی، مطرح می کند.

ویژگی های متفاوت ۲۸۸P – جدایی گسترده دو جزء، نزدیک به اندازه ی اشیاء، ناهم مرکزی های بالا و فعالیت های مشابه با سیاره ی دنباله دار- همچنین آن را در میان سیارک های دوگانه ی شناخته شده در منظومه شمسی نیز منحصر به فرد می کند. فعالیت مشاهده شده از ۲۸۸P اطلاعاتی را در مورد گذشته آن آشکار می کند. آگاروال اشاره می کند: ” سطح یخی نمی تواند در کمربند سیارکی با عمر منظومه ی شمسی باقی بماند، اما می تواند توسط انعکاس پوشش غباری با تنها چند متر ضخامت، برای میلیارد ها سال محافظت شود.

از این بر می آید، گروه به این نتیجه رسید که ۲۸۸P به عنوان یک سیستم دوگانه باری حدود ۵۰۰۰ سال وجود داشته است. آگاروال به نحوه ی شکل گیری اشاره می کند:” محتمل ترین نحوه ی شکل گیری ۲۸۸P یک شکست است که به دلیل چرخش سریع به وجود آمده است. بعد از آن، دو تکه احتمالا با تصعید طوقه ها دورتر از یک دیگر قرار گرفته اند.

در واقع ۲۸۸P بسیار متفاوت از سایر سیارک های دوگانه ی شناخته شده است که سوالاتی را درباره ی اینکه تنها یک تصادف است که ویژگی هایی اینچنین منحصر به فرد را برمی انگیزد، مطرح می کند. یافتن ۲۸۸P شانس های زیادی را در بر داشت و به عنوان تنها مثال از نوع خودش است که برای مدت طولانی وجود داشته است. آگاروال پاسخ داد: ” ما به کارهای تئوریکی و مشاهداتی بیشتری علاوه بر اشیاء بیشتری شبیه به ۲۸۸P برای یافتن پاسخ این سوال نیاز داریم.”

 

منبع : spacetelescope

مترجم : پگاه زندی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.