شفق در اورانوس

از زمانی که Voyager-2 در دهه ۸۰ میلادی، از سیارات تصاویر منحصربفردی ارائه کرد، علاقمندان به سیارات با شفقی ماورایی روبرو شدند. این شفق به دلیل جریانی از ذرات باردار همچون الکترونها ایجاد می شود که از ریشه های مختلفی مانند بادهای خورشیدی، یونوسفر سیاره و آتشفشان های ماه نشات میگیرد. آنها در میدانهای  مغناطیسی قدرتمندی به دام می افتند و به لایه اتمسفر فوقانی متصل میشوند؛ جایی که تعاملات آنها با ذرات گازی همچون اکسیژن یا نیتروژن باعث انفجار نورهای چشمگیر میشود.

شفق ماورایی در سیاره های مشتری و زحل بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است اما اطلاعات زیادی در زمینه شفق سیاره عظیم یخی، اورانوس، در دست نمیباشد. در سال ۲۰۱۱ میلادی، تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA به عنوان اولین تلسکوپ زمینی انتخاب شد تا از نور شفق در سیاره اورانوس تصویربرداری کند. در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی، تیمی به رهبری یک ستاره شناس از رصدخانه پاریس، نگاه دوباره ای بر شفق با استفاده از قابلیت های ماورای بنفش تلسکوپ فضایی طیف نگار تصویری (STIS) نصب شده در هابل انجام دادند.

آنها تلاطم های بین سیاره ای ناشی از دو انفجار عظیم باد خورشیدی که از سمت خورشید به طرف اورانوس در حرکت بود را دنبال کرده و سپس با بکارگیری هابل، تأثیر آنها را بر شفق اورانوس مورد بررسی قرار دادند. آنها از این طریق متوجه شدند که در حال رویت شدید ترین شفقهایی هستند که تاکنون در این سیاره دیده شده است. با تماشای شفق در طول زمان، آنها نخستین شواهد مستقیم را جمع آوری نمودند که این مناطق قدرتمند خیره کننده همراه با سیاره به چرخش در می آید. آنها همچنین قطبهای مغناطیسی از دست رفته اورانیوم را مجددا کشف کردند. این قطبها در مدت کوتاهی پس از کشف بوسیله Voyager-2 در سال ۱۹۸۶ میلادی به علت عدم اطمینان در اندازه گیری ها و سطح بی نظیر سیاره ای، نابود شدند. این یک تصویر ترکیبی از اورانوس است که توسط Voyager-2 و دو رصد متفاوت توسط هابل تهیه شده است؛ یکی برای رصد حلقه و دیگری برای رصد شفق.

 

مترجم : مریم حمزوی

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. خرید درب ضد سرقت می گوید

    خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب مفید
    ما در زمینه درب های ضد سرقت
    و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت
    ما دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.