Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/astralir/public_html/wp-includes/class-wp-post-type.php on line 526
صورت فلکی مارافسای یا عوا – Ophiuchus - آسترال - نجوم

صورت فلکی مارافسای یا عوا – Ophiuchus

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

یکی دیگر از صور فلکی، مارافسای یا عوا است که در زبان انگلیسی با نام Ophiuchus شناخته میشود. در تصاویر بدست آمده از Ophiuchus میتوان شاهد تجمع رنگ های زیبا و تحسین برانگیز بود. بی شک جز در محدوده اطراف ستاره غول پیکر آنتارس، Antares ، در هیچ مکانی از آسمان پهناور شب هنگام، نمیتوان شاهد ترکیب منحصربفردی از “سحابی نشری قرمز”  و “سحابی بازتابی آبی و زرد” و “ابرهای تیره حاوی گرد و غبار” و “خوشه های کروی و باز ستارگان” بود.

البته شایان ذکر است با پیشروی در ترکیب مذکور و همچنین در محدوده اطراف “سحابی سر اسب آبی” ، Blue Horsehead ، و SH-1 که به ترتیب در نیمه پایین و گوشه چپ و بالای تصویر واقع شده اند، تقریبا به ترکیب مثلث شکل کاملی مواجه خواهیم شد. در زمان تصویربرداری از این صورت فلکی، تنها ۲ تا ۳ موزاییک از تصویر کلی تهیه شد در حالیکه بر اساس محاسبات انجام گرفته، برای این پروژه نیاز به چهار موزاییک از تصویر بود که گمان میرفت تهیه این چهار موزاییک در عرض چند شب امکان پذیر باشد.

اما در طول نخستین رصدهای انجام گرفته از D’ARC، این نتیجه حاصل شد که برای تکمیل این پروژه نه تنها به چهار موزاییک، بلکه به نه موزاییک نیاز خواهد بود. بنابراین برای جلوگیری از کاهش سرعت پیشروی پروژه به دلیل خطای محاسباتی که صورت گرفته بود، بایستی این نه موزاییک هرچه سریعتر تهیه میشد.

در نهایت، پروژه تصویربرداری از این صورت فلکی طی مراحل مختلفی از تحقیق و مطالعه به انجام رسید. این مراحل شامل نخستین رصدی بود که ازD’ARC  صورت گرفت و بیش از ۲۰۰ جلسه به طول انجامید. از طرفی، بکارگیری داده های رنگی برای نخستین بار، مرحله دیگری از این تحقیق به شمار میرفت. در این مرحله عمل تصویربرداری با سرعتی دو برابر سرعت تصویربرداری گذشته صورت گرفت بگونه ای که در زمانی مشابه، تصاویر بیشتری نسبت به قبل تهیه شد. در حین انجام این مطالعه به طور غیرقابل پیش بینی، نخستین تصویر در قطع بزرگ تهیه گردید؛ هرچند امروزه دیگر یک تصویر با نه موزاییک، به عنوان یک تصویر “بزرگ” به حساب نمی آید. اما در نهایت با کنار هم قرار گرفتن موارد فوق، نتیجه ای خاص و خارق العاده حاصل شد که میتوان به جرات گفت در طول سالهای آتی خلق چنین پدیده ای دور از ذهن خواهد بود.

 

پینوشت:

در واقع تصویر فوق، تصویری “به روز رسانی شده” و حاوی برخی داده های جدید میباشد. نمایش ابرهای نشر قرمز که در نسخه اول این تصویر ناممکن بود، در نسخه به روز رسانی شده ممکن گردید و به گونه ای بهتر بیانگر پدیده هایی شد که در این منطقه از آسمان در حال رخ دادن است.

 

مترجم :  مریم حمزوی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.