آسمان این هفته: مقارنه زهره و عطارد – 28 ماه می‌تا 4 ژوئن

سه‌گانه شفق

عطارد و زهره در 28 می‌در صورت فلکی ثور کنار هم قرار می‌گیرند درحالی که مریخ برفراز آنان در صورت فلکی جوزا واقع می‌شود.

جمعه، 28 می

عطارد و مریخ یک مقارنه نزدیک را امشب تجربه می‌کنند که تنها ’24 با هم اختلاف خواهند داشت و در میان ستارگان ثور قرار خواهند داشت. این جفت حدود یک ساعت پس از غروب آفتاب قابل رویت هستند. با یک تلسکوپ یا دوربین دوچشمی‌به غرب نگاه کنید با میدان دیدی که می‌تواند تمام ماه کامل را در خود جای دهد، تا بتوانید هر دوی سیاره‌ها را یکجا ببینید.

عطارد با مقیاس خفیف 1.9، پهنایی حدود “11 دارد و تنها هلالی است که 12 درصد آن روشن است. بر خلاف آن، زهره با مقیاس فوق‌العاده 3.9 تقریبا در فاز کامل خود قرار دارد و “10 پهنا دارد. اگرچه زهره از لحاظ فیزیکی بسیار بزرگ‌تر از عطارد است، به دلیل اینکه از آن دورتر است، کوچکتر به نظر می‌رسد.

در یک صورت فلکی مجاور،  در دوپیکر (جوزا)، مریخ را با مقیاس 1.7 خواهید یافت. بخاطر این که در محل بالاتری از آسمان هنگام غروب قرار دارد، با تاریک شدن هوا هدف ساده‌تری برای چشم غیرمسلح است. در فاصله‌ی کنونی مریخ با پهنای “4 به چشم می‌خورد. دقیقا  2.8 پایین‌تر، کاپا (K) جیمینوروم با مقیاس 3.6 و 5.5 به سمت چپ متمایل به پایین ستاره روشن تر سرپسین قرار دارد.

شنبه، 29 می

پس از مقارنه شب قبل، عطارد از 0.4 درجه جنوب زهره در ساعت 2 نیمه شب به وقت ساحل شرقی عبور خواهد کرد. تا غروب امروز عطارد حرکت می‌کند تا در 1.2 درجه جنوب غربی زهره قرار گیرد. این دو را می‌توانید حدود یک ساعت پس از غروب بسته به موقعیت و ارتفاعتان رصد کنید. باز هم برای بهترین منظره می‌توانید از دوربین چشمی‌یا تلسکوپ استفاده کنید.

عطارد در ساعت 10 شب به وقت ساحل شرقی ساکن است. بعد از امشب از مقابل ستاره‌های پس‌زمینه شروع به حرکت به سمت جنوب غرب خواهد کرد.

هنگامی‌که هوا تاریک شود، در جهت شمال بالا را نگاه کنید تا دو صورت‌واره‌ی معروف را در آسمان با هم ببنید: دب اکبر و دب اصغر. هر دو صورت فلکی از پهلو ظاهر می‌شوند، دب اصغر بر روی دنباله‌اش قرار می‌گیرد. (که در انتهای آن ستاره قطبی قرار دارد.) و دب اکبر به صورت متوازن روی کاسه‌اش  (که توسط مراق و دبه شناسایی می‌شود) قابل رویت است. به خاطر جهت‌گیریشان، که دور ستاره قطبی در حال گردش هستند، این صور فلکی گاهی به پیمانه‌هایی تشبیه می‌شوند که آبشان را در یکدیگر تخلیه می‌کنند.

یکشنبه، 30 می

صبح امروز بر فراز آسمان صورت فلکی شلیاق قرار دارد که ستاره ((نسر واقع)) پای آن قابل رویت است. شلیاق شامل چندین دگرهستی آسمانی است از جمله M56، یک خوشه کروی با بزرگی 8.3 در مرز صورت فلکی با دجاجه، است. البته ساده‌ترین راه یافتن M56، استفاده از رأس قو (منقارالدجاجه) با مقیاس 3 است که M56 تنها 4 درجه شمال‌غرب آن قرار دارد. M56 خوشه پرنوری نیست، چراکه هسته متمرکز و پرنوری ندارد. با دوربین چشمی‌یا حتی تلسکوپ، رصد آن از سایر خوشه‌ها سخت تر است و ستاره‌های آن دشوارتر شناسایی می‌شوند. اگرچه خوشه‌های کروی معمولا ستاره‌های متغیر دارند، به نظرM56  فاقد این ستاره‌هاست و تنها حدود 10 ستاره در آن شناسایی شده‌اند.

اگر آماده چالشی جدی‌تر با پاداشی ارزنده‌ هستید، بیایید به دنبال سحابی حلقوی مشهور M57 بگردیم. میان ستاره‌های گاما و بتای صورتواره‌ی شلیاق، این حلقه یک سحابی سیاره‌ای با مقیاس 8.8 است که توسط ستاره‌ای خورشیدگون در اواخر عمرش شکل گرفته است. ضمن انتشار جو بیرونی ستاره، این گازها نور ستاره را تشعشع می‌کنند. اگرچه به مرور زمان بقایای ستاره به آرامی‌سرد می‌شوند و محو می‌گردند که در نهایت باعث ناپدید شدن حلقه از انظار خواهد شد.

ماه از 4 درجه‌ای جنوب زحل در ساعت 9 شب به ساعت ساحل شرقی عبور می‌کند. اگرچه این زوج تا ساعات اولیه صبح فردا طلوع نمی‌کنند. پس برای جزئیات بیشتر در مورد این منظره، تیتر فردا را مطالعه نمایید.

دوشنبه، 31 می

تا حدود 2 صبح به وقت محلی، ماه و زحل در فاصله 5.5 درجه‌ای هم در صورت فلکی جدی ظاهر می‌شوند. سیاره‌ی حلقه دار با اندازه 0.4 کمتر از یک درجه با ستاره تتای جدی فاصله خواهد داشت.

با تلسکوپ روی زحل زوم کنید تا حلقه‌های جذاب آن را ببینید که حدود ’40 وسعت دارند و تا آخر ماه به ’42 خواهند رسید. بزرگترین و درخشان‌ترین قمر زحل، تایتان با مقیاس 8.6، صبح امروز در شمال‌غرب سیاره، در غرب یک ستاره با مقیاس 7.4 قرار خواهد گرفت. هر چه به طلوع خورشید نزدیک‌تر شویم، بهتر می‌توانید زحل و قمرهایش را ببینید- این به آن‌ها فرصت می‌دهد تا نسبت به افق فاصله بیش‌تری بگیرند. اگرچه شفق بهترین شرایط برای رصد کردن را مختل می‌کند و شما باید همیشه چند دقیق قبل از اینکه خورشید طلوع کند، برای دیدن آسمان افق استفاده از دوربین و تلسکوپ را متوقف کنید.

مشتری  18 درجه شرق زحل قرار دارد، درست آنسوی مرز صورت فلکی دلو. فردا صبح بازخواهیم گشت تا این سیاره غول پیکر را دریابیم، در حالی که ماه به جنوب آن میل می‌کند.

در ساعت 5 صبح  به وقت ساحل شرقی، ماه از 5 درجه‌ای سیاره مقیاس 2.4ی مشتری عبور می‌کند. بزرگترین سیاره منظومه شمسی، مشتری در حال حاظر  “41 پهنا دارد و هدف فوق‌العاده‌ای را برای تلسکوپ به ارمغان می‌آورد.

حدود ساعت 3 صبح به وقت شرقی، مشتری توسط 4 قمر گالیله‌ای احاطه شده است: لو (نزدیک‌ترین) و اروپا به سمت شرق آن، و کالیستو (نزدیک‌ترین) و گانیمید در غرب آن. اگر زودتر به آن نگاهی بیاندازید، می‌توانید پدیدار شدن کالیستو را از سایه تاریک سیاره در ساعت 2:27 بامداد نظاره کنید. 2 ساعت بعد، در 4:42 بامداد به وقت ساحل شرقی، گانیمید وارد همان سایه می‌شود. به نظر می‌رسد که نور آن محو می‌شود. رصد کنندگان شرق آمریکا می‌توانند عبور سایه‌ی قمر لو را نیز روی ابرهای مستری ببینند (در ساعت 3:25 به وقت اقیانوس آرام). این قمر پس از سایه‌اش بعد از حدود یک ساعت روی صفحه مشتری خواهد رفت.

هر چه بیشتر از این ماه بگذرد، دید ما از مشتری بهتر خواهد شد، بنابراین مطمئنا به طور منظم به این بخش از آسمان باز خواهیم گشت.

محاق ماه در ساعت 3:24 به وقت ساحل شرقی حادث می‌شود. در این زمان، قمر ما در طلوع از سمت شرق قرار دارد و تقریبا هم‌تراز با نپتون خواهد بود که در 11.8 درجه جنوب‌شرق ماه قرار دارد. البته دورترین سیاره منظومه شمسی کم‌سو تر از آن است که با چشم غیرمسلح دیده شود (مقیاس 7.8) اما با دوربین دوچشمی‌قابل رویت است. امروز صبح نپتون در کمتر از 3 دقیقه‌ای ستاره‌ای به مقیاس 7 که کمی‌روشن‌تر است و در دلو واقع شده قرار دارد. این زوج در طول ماه به شکل یک جفت ستاره دیده خواهند شد. البته سیاره کم نورتر نبض کم‌تری خواهد داشت و به شکل یک دیسک آبی خواهد بود که در مقایسه با جفت خود که واقعا یک ستاره است، کم‌تر خصوصیت ستاره‌ای دارد. اگر رصد این اهداف در نزدیکی افق برایتان دشوار است، پیش از آنکه دوباره برای رصدشان تلاش کنید به آن‌ها حدود یک ساعت مهلت دهید تا بالاتر بیایند. (یا کمی‌بیش‌تر بخوابید قبل از آن که برای دیدنشان بیدار شوید!)

در ادامه روز، ماه در ساعت 9 شب به وقت شرقی از 4 درجه‌ای جنوب نپتون عبور می‌کند. وقتی هر دوی آن‌ها زیر خط افق هستند، ساعت 10 صبح، مریخ هم از 5 درجه‌ای جنوب سرپسین در صورت فلکی دوپیکر عبور می‌کند. این‌ها هم در این زمان غیر قابل رویت هستند.

سیاره ناهید هفته‌ی پرکاری دارد. امشب تنها در 30 دقیقه‌ای غرب خوشه M35 که پنجمین خوشه باز بزرگ است در پای صورت فلکی جوزا قرار دارد. طبق معمول، بلافاصله بعد از غروب بهترین زمان برای رصد این پدیده است. با دوربین و یا تلسکوپ به سمت سیاره‌ی درخشان ناهید بنگرید در حالی که آسمان تاریک می‌شود. M35 حدود “28 وسعت دارد و با مقیاس 5.3 می‌درخشد. (اصولا به حدی درخشان است که با چشم غیرمسلح قابل رویت باشد اما با توجه به موقعیت کنونی‌اش، هوا آنقدر تاریک نیست که بتوان آن را قبل از غروبش با چشم غیرمسلح دید.) منجمین زیرک یا باتجربه حتی ممکن است بتوانند خوشه‌ی کم‌نورتر و متراکم‌تر NGC 2158 را 15 دقیقه جنوب‌غرب M35 رصد کنند.

با تاریک شدن هوا ستاره‌های روشن‌تر این ناحیه شروع به نمایان شدن خواهند کرد: کستور، سرپسین، پروسیون، و کاپلا. مریخ اکنون تقریبا در 6 درجه‌ای جنوب‌شرق سرپیسین جوزا و در 23.5 درجه شرق ناهید قرار دارد.

متغیر خارق‌العاده

ستاره ماه ژوئن AAVSO لاسوپربا (خارق‌العاده)، ستاره‌ای یاقوت فام در صورت فلکی تازی‌.

جمعه، 4 ژوئن

شما چه تازه کار باشد و چه همه سال پیگیر بوده باشید، وقت آن است که به ستاره ماه انجمن رصدکنندگان ستاره متغییر آمریکا (AAVSO) بپردازیم. ستاره ماه ژوئن، ستاره ایگرگ صورت فلکی تازی است که به آن لا سوپربا یا “خارق العاده” هم می‌گویند و در صورت فلکی تازی قرار دارد.

تا دو ساعت بعد از غروب، ستاره “خارق العاده” در بالای جنوب‌غرب خواهد بود. بسته به آلودگی نوری منطقه، این ستاره مقیاس 5.4 می‌تواند برای چشم غیر مسلح چالش‌آفرین باشد. اما دوربین دوچشمی‌یا هر تلسکوپ کوچکی می‌توانند نور یاقوتی را در 4و5 درجه‌ای شمال‌شرق کارا (ستاره بتای تازی) و زیر دسته‌ی دب اکبر نمایان سازند.

ستاره خارق العاده یک غول سرخ کربنی است که جو آن سرشار از عنصر کربن است که به این ستاره نور قرمزش را داده است. در بازه‌ای به طول تقریبا 157 روز ستاره مورد نظر مقیاس متغییری بین 4.8 تا 6.3 خواهد داشت (اختلافی معادل 75 درصد). ستاره خارق العاده همچنین نمونه‌ای از گونه‌ی نادری از ستاره‌های کربنی موسوم به ستاره‌های کربن-J است. این ستاره‌ها شامل مقدار زیادی از یک ایزوتوپ به‌خصوص کربن به اسم کربن-13 هستند که در هسته‌اش یک نوترون بیشتر از کربن عادی 12 دارد. ستاره‌شناسان هنوز در مورد علت این پدیده مطمئن نیستند!

منبع آسترال: Astrology.com

0 مورد نقد و بررسی

Astral

خواندن مطلب بعدی ←

عروس دریایی و مریخ

۱ Comment

  1. zdrapki

    می‌گوید 17 خرداد 1400در 8:02 ق.ظ

    What’s up, everything is going perfectly here and ofcourse
    every one is sharing information, that’s genuinely fine, keep up writing.

نظرات خود را ترک کنید